שוקבוק

logo_medium

בחודשים האחרונים התחלתי מיזם חדש בשם שוקבוק. מזה בעצם שוקבוק? שוקבוק החל מהרצון לאכול פירות וירקות טובים יותר ממה שמציעים לנו בסופרים ובירקניות. תמיד שביקרתי אצל אח שלי, שמשווק תוצרת לחו״ל, אכלתי מוצרים הרבה יותר טובים ממה שאני הכרתי. התשובה לשאלה איך אין אצלנו תמיד היתה פערי התיווך. מגדל שמקבל שקל עבור מוצר שנמכר בשמונה שקלים לא יגדל באיכות טובה.

שוקבוק פותרת את הבעיה בשתי דרכים. אחת, למרות שהמחירים שלנו דומים לירקניות, החקלאי מקבל הרבה יותר ולכן נותן לנו סחורה טובה יותר. שתים אין אצלנו איחסון. הסחורה נקטפת לפי הזמנה ומגיעה ללקוח יום אחרי שנקטפה (במקרים מסויימים מספר ימים). הרעיון הוא שאין מלאי החקלאי קוטף לפי הזמנה.

כרגע אנו מקבלים הזמנות עד יום שני ב-16:00 ושולחים את החבילות ביום רביעי בין 14:00 ל-20:00. למי שמעוניין ניתן להרשם בכתובת www.shookbook.co.il ולהתחיל להזמין (צריך להרשם לפני מילוי העגלה).

ועוד קצת איה כורם

פרט לשירים המוכרים שלה איה הציגה מספר שירים חדשים והרכב אחד שלא הכרתי, השלושרות. רשימת השירים החדשים היתה מאוד מצומצת וכללה שני שירים מהפרויקט העתידי 2023, בו יבצאו שירים של איה אמנים כמו מזי כהן, רונה קינן ועוד (מאוד קיוויתי שאיה תשיר את אשת איש אבל זה לא קרה). נראה על איה שהיא מאוד התרגשה (היא גם לא הפסיקה להגיד את זה) מההענות של הקהל לפרויקט העתידי ולעיתים צללה למחשבות טובות במקום אחר.

_ZJ_1013

בין לבין, כאמור איה צירפה אליה את רז שמואלי ואת נטע גבע, ביחד איתה השלושרות (נראה שם לא מיקרי). כל אחת עם גיטרה אקוסטית ביד הן שרו שרים נוסטלגיים של הרכבים היסטוריים. לא כל כך הבנתי את הקשר אבל היה נחמד לשבור את הרפרטואר המוכר של איה בכמה שירים של פעם.

trio

שוב תודה לך איה על ההופעה המיוחדת. אני באמת מאחל לך שתצליחי בכל מה שחפצי בו. אני חושב שחשוב שאמנים עצמיים יעמדו על הרגליים שלהם בכוחות עצמם. אני תמיד מהרהר מה היה קורה אם אחת כמוך היתה נולדת בארצות הברית לדוגמא, אז היו קוראים לך Tylor Swift, אז למה בישראל זה צריך להיות כל כך קשה?

כבר לא מעונן

בערך לפני כשמונה שנים נחשפתי לשירים של איה כורם בפעם הראשונה. זה לא שלא הכרתי אותה קודם, מי לא שמע את ״יונתן שפירא״ אלף פעמים ברדיו, אבל רק שאיה הוציאה את ״שפה זרה״, הדיסק השני שלה, התחלתי באמת להקשיב למה שיש לה להגיד ומאז אני לא מפסיק (אני אפילו נמצא על המייל ליסט שלה ומקבל ממנה מדי פעם מייל נחמד).

_ZJ_1260

בשנים האחרונות איה ניהלה מאבק, שהגיע אפילו לכנסת, עם חברת התקליטים ״עננה״ שבו טענה על זכותה להשתחחר מהחוזה עליו חתמה בתחילת דרכה. המשפטים הרבים והזמן הממושך גרם לכך שכמעט ולא שמענו ממנה ופרט לדיסק ועוד קצת איה לא הוציאה חומר חדש בצורה פומבית.

בסוף ספטמבר איה פנתה אלנו (אלה שנמצאים אצלה ברשימות), במייל נרגש והציגה את הפרויקט החדש שלה, 2023, על שם התאריך בוא היתה אמורה להשתחרר מהחוזה שלה. איה סיפרה שכעת לאחר שבית המשפט העליון הפנה אותה ואת חברת ״עננה״ לתהליך גישור שבסופו שוחררה מהחוזה, בכוונתה לעבוד עת דיסק חדש וכדי לממן אותו היא מבקשת את עזרתנו. איה אספה יותר ממאה וחמישים אלף שקל באתר הדסטארט (כמוון שגם אני השתתפתי) ולאור ההצלחה (ונדיבות ליבה) הרימה הופעה ספונטנית בסוף השבוע האחרון במועדון ״האזור״ בתל אביב לכל התומכים.

_ZJ_1301

בהופעה איה שרה ממיטב הרפרטואר הישן וקצת גם מהחדש, זה שמתוכנן ל-2023, בליוי גיטרה של אדם בן אמיתי, הגיטריסט שהולך איתה כבר זמן רב.

Adam Ben Amitaiהקהל שהיה כולו מתומכי הפרויקט החדש בהדסטרט, ישב כשעתיים והאזין לשירים ובין לבין לסיפורים של איה על הזמן שעבר ומה היא מרגישה על התמיכה הרבה. אבל על כך בפוסט הבא.

תודה לך איה ונתראה ב-2023.

 

עברתי דירה

בימים האחרונים העברתי את האתר שמארח את הבלוג למחשב מארח חדש. ישנן מספר סיבות טכנולוגיות למעבר אבל שתי הסיבות החשובות ביותר הן מהירות ומחיר נמוך יותר.

כרגע ישנה בעית טעינה ראשונית לבלוג, בעיה שאני מנסה להבין מה המקור שלה אבל פרט לזה הכל צריך לעבוד כרגיל. אם בכל זאת אתם נתקלים בבעיות כל שהן לדברים שלא עובדים כרגיל, לינקים לא ממופים וכדומה אשמח אם תוכלו לשלוח לי מייל בכתובת zivj@me.com ולתאר את הבעיה.

תודה ושבוע טוב


עדכון ליום 27 לספטמבר 2015

לאחר מספר ימים האתר שב לתפקד בצורה מלאה. בכל תקלה אנא שלחו לי מייל לכתובת המצויינת

חג שמח

עברי ונינט בירושלים

ביום שלישי בשבוע שעבר קפצנו לירושלים. מול החומה, קרוב לשער יפו, נמצא מתחם חוצות היוצר. המון דוכנים של אמנים טובים יותר ופחות שמציעים את יצורותיהם ובינהם שלל דוכנים של אוכל רחוב ועוד מיני מציאות. כדי לעורר את תנועת הקונים ואולי גם כדי לעורר את פעילות התרבות הירושלמית, מארגנת העיריה הופעות בברכת הסולטן שצמודה למתחם חוצות היוצר. כרטיס כניסה זול יחסית בעלות של 65 שקלים ואתה בפנים.

ההופעה התחילה בשעה תשע לערך, עברי לידר עלה על הבמה והתחיל לשיר ממיטב שיריו. האמת שאני לא חסיד גדול שלו, אבל חייבים לציין שהוא יודע לתת הופעה ואפילו די נהנתי רוב הזמן. למרות שלי קצת הפריעה כמות העשן שאנשי הפירוטכניקה שפכו בין לבין הצלחתי לתפוס כמה תמונות טובות.

_ZJ_8076

 

_ZJ_8281

אחרי שעה לערך הצטרפה לעברי נינט טייב. הצרוף של השניים הוסיף נופח מעניין מאוד כאשר הדואטים בינהם בהחלט היו מוצלחים (גם מנקודת מבטו של הצלם).

_ZJ_8303

נינט שרה עוד מספר שירים בודדים לבד, מה שאפשר לי התמקדות טובה יותר בפרפורמרית המוכשרת בשלל מצבים.

_ZJ_8368 _ZJ_8513-Edit-Edit

לילה של כוכבים

אתמול יצאנו לכוון מצפה רמון, שם התקיימה פעילות צפיה בכוכבים, כחלק מפעילות כוללת בארץ של צפיה במטאורים. העיר וכל האזור הוחשכו (כולל הבסיסים באזור) והתנאים היו מושלמים. לילה ללא ירח שמים נקיים מעננים (ברוב הזמן), מטר של מטאורים ומזג אוויר שמאפשר שיהיה נוחה במדבר. הפעילות התחילה בשעה שמונה וחצי, לאחר שהשמש שקעה לגמרי וחזרנו הביתה לאחר שינה במדבר בבוקר.

הפעילות במצפה רמון כללה הרצאות בנושא אסטרונומיה, צפיה בטלסקופים למי שרצה והרבה דוכנים, בעיקר של אוכל רחוב פשוט. מצפה רמון התאוררה לחיים.

לאחר סיור קצר בעיר המשכנו לכוון המכתש שם התמקמנו באזור המנסרה הישנה הבטנו לשמים. הרבה זמן לא ראיתי כל כך הרבה כוכבים. כשהשמים לא מזוהמים מאורות העיר פתאום רואים שהם מלאים בכוכבים ושביל החלב נראה בברור.

_ZJ_8609

 

 

_ZJ_8612

לאחר המתנה של מספר שעות התחילו להגיע המטאורים, בתחילה אחד בכל כעשר דקות ובסביבות ארבע בבוקר בכל דקה לערך. קו של אור דק בשמים שנראה למספר שניות ונעלם בחושך. די מדהים לחשוב שזה בעצם גוש סלעי שנע בחלל במהירות בלתי נתפסת.

_ZJ_8638

ולסיום קצת על טכניקת הצילום. כאשר מצלמים את שביל החלב מומלץ להשתמש בעדשה כמה שיותר רחבה. במקרה שלי השתמשתי בעדשה 24mm של קנון עם מצלמה מסוג full frame. בהחלט היתה עדיפה עדשה רחבה יותר, אבל יש מגבלות תקציביות. זמן החשיפה המקסימלי הוא פורפורציונלי לרוחב העדשה ובמקרה שלי עמד על 20 שניות. בפתיחת צמצם מקסימלית של f/2.8 וברדישות ISO 2000, הצלחתי להפיק את התמונות הנפלאות הללו.

RockVille בלילות קיסריה

ביום שלישי קפצנו לקיסריה להנות מהופעה של מוזיקת שנות השבעים והשמונים, או לפחות כך זה הוגדר ברישומים של ״לילות קיסריה״. לילות קיסריה היא יוזמה נחמדה מאוד שמזמינה אורחים חינם אין כסף להנות בלילות הקיץ מסרטים ומוזיקה על כר דשה בחלק העתיק של קיסירה.

ביום שלישי הופיעה להקה בשם RockVille, בהובלתם של אוליב וזמרת נוספת בשם גילה זילבר. בנוסף הלהקה כללה שני נגני גיטרה, נגן בס, מתופף וקלידן. הלהקה עלתה על הבמה ונתנה הופעה של שעתיים מהנות שכללו מוזיקה של פעם ומדי פעם קצת נגיעות של מוזיקה יותר מודרנית.

לי זאת היתה הזדמנות מצוינת להוציא את המצלמה ולהנות בדרך החביבה עלי. תהנו מהתוצאות.

_ZJ_7068

_ZJ_7298

_ZJ_7478

_ZJ_7474

נחל בצת

בתקופה בה השמש מחממת את הפדחת כמעט בכל שעות היום, הטיול בנחל בצת הוא בריחה נעימה לצל המבורך. אם רוצים, ניתן להעביר יום שלם במסלול הנחל, אך המקרה שלנו התחלנו בחירבה דנעילה וסיימנו בקיבוץ איילון. טיול של מספר שעות בהליכה קלילה ללא קושי רב.

_ZJ_6565

הנחל, שמים זורמים בו בדרך כלל, הוא מקום גידול לצמחייה מגוונת מאוד, מעצי קטלב דרך עצי הדולב בעלי גזע רחב מאוד ועד סוגי שרכים רבים. הצמחים הרבים עוטפים את המטייל מכל הצדדים, מה שהופך את ההליכה בנחל לנעימה מאוד.

_ZJ_6567

בנחל מספר מערות  שלחלקן ניתן להכנס (יש לבדוק לפני הטיול, חלק מהמערות סגורות עקב קדחת המערות) שהמפורסמת שבהן היא מערת קשת. למרות שלא הגיענו עד למערת קשת, כן הצלחנו להכנס למערת שרך ולהנות מהאויר הקריר שהיה במערה. המערה שאורכה 180 מטר כוללת מסלול, מאתגר במקצת, שעובר בתוך הסלע וכולל תצפית על הרבה נטיפים מכל מני סוגים.